Startuj z nami | | Newsletter | Forum | Mapa strony | Kontakt   
strona g³ówna wy¶lij e-mail znajd¼ na stronieStrona główna > RÓŻNE > Reportaże

Wystawa klubowa w Svojanovie (Cz)

SVOJANOV

W dniach od 31. lipca do 6. sierpnia 2006 w uroczym, ukrytym w górach miejscu, zwanym przez naszych czeskich przyjaciół Svojanov, rozegrało się tygodniowe przedstawienie sportowe, zatytułowane „Zaginiony świat Svojanov”. W roli głównej wystąpił PIES, w drugoplanowych właściciele, scenariusz napisała Katka Vlckova, a obowiązki głównego reżysera pełnił Petr Kotera.

Sportowy obóz dla rodezjanów i ich właścicieli rozpoczął się w poniedziałek treningiem na „żelaznego psa”. W konkurencji mogli brać udział chłopcy i dziewczyny powyżej 15 lat i pieski powyżej 18 miesięcy.

Po zapoznaniu się z konkurencją stwierdzam, ze to właściciel musi być chyba z żelaza, a nie pies. Pływanie – no może nie najgorzej – 10-20 m, potem jazda rowerem 5,5 km ( w mokrych ciuchach!), bieg 1,5 km, na przełaj – w górach … Mina mi rzednie … Mój pies zdubluje mnie na drugim kilometrze jazdy rowerem…  chyba musze potrenować do przyszłego roku ( no i rzucić palenie ). Przygotowano również konkurencje dla młodszych czworonogów. I tak do 6 miesiąca biegniemy 200 m, rower 50 m i brodzenie w wodzie, do 9 miesiąca – bieg na 400 m, 100 m rower i 1 metr brodzenia w wodzie ( to mi się podoba ), od 9 do 18 miesiąca 600 m bieg, potem 400 m rower i pływanie.

Wtorek – praca na śladzie … co prawda z braku lwa pomocnicy ułożyli prawdziwy ślad dziczej farby, tak aby każdy Rodezjan mógł poczuć się choć przez chwilkę Wielkim Łowczym na sawannie … Potem każdy spacer po okolicy kończył się nawoływaniem uporczywie węszących piesków.. Ślad był dobrze położony i a czworonożni myśliwi zdali „celująco” egzamin z namierzania zwierza ( i tak zdawali go aż do ostatniego dnia podczas każdego spaceru ).

Środa – zawody „żelazny pies „ i „żelazny minipies „. Jednym słowem ZGROZA, jak to jedna z uczestniczek wdzięcznie po czesku określiła HRUZA !!! Jak to dobrze że pogoda dopisała, bo bieg i jazda rowerem w mokrym stroju kąpielowym do najmilszych nie należy jeśli deszcz siąpi i wiatr zawiewa.

Czwartek – coursing. Każdy chętny ma możliwość wcześniej potrenować ze swoim psem. Dla zainteresowanych Katka Vlckova wraz z Martą Polakovą zorganizowały w ten dzień także WORKSHOP pt „Socjalizuj swojego psa”.

Piątek – dla psów powyżej 12 miesiąca życia przeprowadzono testy psychiczne.
Sobota – III Wystawa Klubowa – zgłoszono aż 74 rhodesiany!
Trzy hodowczynie z trzech różnych krajów: Małgosia Kuszwara z Polski, Janka Hladka ze Słowacji i Ulrike Lichtenauer z Austrii, oceniają jednocześnie i niezależnie systemem bonitacyjnym.

Punktacja :
• PRĘGA 20 pkt
• RUCH 20 pkt
• CIAŁO 10 pkt
• Kątowanie przednich kończyn ( widok z przodu i boku) 5
• Kątowanie tylnych kończyn ( widok z przodu i boku) 5 pkt
• Klatka piersiowa i przedpiersie 10 pkt
• Sierść i maść 10 pkt
• Prezentacja 10 pkt
• Ogólny wygląd 10 pkt

Każdy pies miał możliwość zdobycia maksymalnie ogółem 300 pkt.

Klasy, do jakich można było zgłaszać psy to:
- Klasa Malutkich
- Kl. Dorastających
- Kl. Juniorów
- Kl. Dorosłych
- Kl. „Tych co mają użytkowy glejt”
- Kl. „Tych co mają protekcyjny glejt”
- Kl. Weteranów
- Kl. Honorowa – „Ci co mają już całkowicie wszystko”

Jak widać, wystawa była na wesoło… - chociaż na poważnie też!

Ochotnicy zgłaszali swoje piękności również do konkurencji dodatkowych, takich jak :
Głowa, Pręga, Ruch, Dziecko i pies, Reproduktor wraz ze swoim potomstwem, Grupa hodowlana oraz Para hodowlana.

Każdy sędzia wypełnia kartę psa, sumuje się punkty z trzech kart i … obiektywny werdykt gotowy ! Bardzo miłą i nietypową ciekawostką tej wystawy jest to, że również rodezjany bez rodowodu lub z wadami urody mają możliwość wzięcia udziału w wystawie-zabawie! Wszyscy dobrze się bawią, tylko pogoda nie rozpieszcza … Deszcz siąpi nieprzerwanie, gdzieżby tam szanujący się Rodezjan chciałby dobrze się prezentować w ringu, gdy w łapy mokro i na grzbiet się leje …Dlatego psom należą się słowa uznania, a ich właścicielom otuchy i cierpliwości …

Sędziowie mieli naprawdę trudny orzech do zgryzienia, niektórzy wystawcy czuli się jak uczestnicy zawodów na STALOWEGO PSA I WŁAŚCICIELA. Między finalistami „walka” była tak zacięta, że co niektórzy właściciele, mimo spontanicznego dopingu i rytmicznych oklasków pozostałych uczestników, tak długo biegali wokół niezdecydowanych sędziów, ze prawie całkowicie opadli z sił.  Ale to świadczy tylko o wysokim poziomie rodezjanów biorących udział w wystawie. O wygranej ostatecznie decydował ruch. Psy posiadające identyczną ilość punktów zawsze porównywane były w ruchu.

Następne konkurencje odbyły się już pod dachem, bo deszcz rozpadał się na dobre, a miny psów i wystawców podpowiadały organizatorom, że nie czuja się oni w deszczu jak ryba w wodzie… Tak więc organizatorzy stanęli na wysokości zadania i głowy, pręgi oraz grupy hodowlane oceniane były… w sali stołówki. Czegóż się nie zrobi w trosce o komfort naszych delikatnych milusińskich…

Tam tez odbyła się konkurencja „Dziecko i pies”, no i oczywiście najważniejszy moment każdej wystawy - uroczyste rozdanie nagród. Zwieńczeniem wspólnej zabawy był pokaz przebierańców – oczywiście przebrany był głównie pies, ale także co bardziej pomysłowy właściciel.

Na obozie nie zabrakło też typowo „ludzkich” imprez typu dyskoteka, czy wspólne biesiadowanie przy kominku i czeskim piwku. Rozmowom, na tematy rodezjanowe oczywiście, nie było końca! Wzajemna wymiana porad, doświadczeń, historyjek przeciągała się często do późnych, a nawet wczesnych godzin. Psy w tym czasie odpoczywały tuż obok, w zaciszu wynajętych domków lub pokoi hotelowych. Za dnia, ci co mieli jeszcze siły i ducha sportowego w sobie, mogli wykazać się w typowo „ludzkich” grach i sportach, jak np. piłka nożna, siatkowa, plażowa.

Wszyscy bawili się znakomicie, humory dopisywały i ludziom i psom!
Jesteśmy pełni uznania dla miłośników rodezjanów zza naszej południowej granicy!!
Warto by zrobić podobna imprezę w Polsce !
 
Zapraszamy do odwiedzenia strony naszych przyjaciół :
www.rr-sport.cz

 << wstecz
© Copyright 2004-2010 RRclub.pl - Wszelkie prawa zastrze¿one stat4u powered by cms.to.pl